❤️ משלוח חינם ברכישה מעל 350 שקלים

וואבי סאבי

היופי שבפשטות, בחספוס ובשיניו הנוגסות של הזמן

במסורת האסתטיקה היפנית, וואבי-סאבי (ביפנית: 侘寂) היא השקפת עולם המתרכזת בקבלת הארעיות וחוסר השלמות. האסתטיות מתוארת לעיתים כיופי ש"אינו מושלם, ארעי וחסר". המושג נגזר מבודהיזם המורה על ארעיות. מאפייני אסתטיקת הוואבי-סאבי כוללים אסימטריה, חספוס, פשטות, צניעות, אינטימיות והערכה של יושר תמים וטבעי בעצמים ותהליכים (מתוך ויקיפדיה).

נחשפתי לוואבי-סאבי במסגרת לימודיי האקדמיים וכחלק מהחקירה שלי את ההיסטוריה והאסתטיקה של כלי הקרמיקה לאורך השנים. זו הייתה אהבה ממבט ראשון: לפי אסתטיקת הוואבי-סאבי, ההזדקנות היא תהליך אצילי שמוסיף יופי ועומק, כוח ומשמעות לחפצים ואפילו לאנשים. מאחר ונמצאתי באותה תקופה במשבר גיל השלושים שלי – זה השתלב מצויין עם הקבלה ההולכת וגדלה של שיני הזמן שזרקו חוטי כסף בשערי (במילים אחרות, אני הולך והופך לסביון, לאט אבל בטוח).

כשמדברים על עיצוב של כלי קרמיקה בסגנון הוואבי-סאבי, אנחנו פוגשים ספלים שמתיישנים ונצבעים בצבעו המכתים של התה ועד כלי אוכל, כדים ועציצים שמעוצבים בסגנון חופשי, משוחרר ונאמן לטבע. הצורות טבעיות, זורמות, אורגניות, הצבעים ארציים ויסודיים. 

קיים קושי להבין ולקבל את הוואבי-סאבי, שנובע ממספר מאפיינים של האסתטיקה וההיסטוריה שלה בתרבות המזרח, ובאופן שבו היא הגיעה אל המערב. זו גישה שמתנגשת עם התפיסות המקובלות במחוזותינו, שמאדירות את החדש, העדכני, העכשווי, וממהרות להשליך חפצים שהתיישנו. אבל עם השנים אנו רואים יותר ויותר אנשים שמבקשים לחזור את האסתטיקה הזו, קצת סגפנית, יש להודות, ולהכניס אותה אל תוך חייהם.

כשהתחלתי לפתח את הקולקציה הזו, חיפשתי עוגן ראשוני להתבסס עליו, ומצאתי אותו בדמות החומר שממנו יצרתי את הכדים. זהו חומר מחוספס, בצבע חרדל ההופך שחום בשריפה בטמפ' של 1220 מעלות, ומנוקד בנקודות שחורות על פני השטח. גם טכניקת העבודה שלי שונה, וכך גם הצבעים והפיגמנטים שבהם אני עושה שימוש. כולם מתחברים יחד בסדרת העבודות הזו, ומביאים את הדיאלוג שבין החומר לבין הזיגוג להרמוניה שאותי, אישית, מאוד מאוד משמחת.

הצורות בקולקציה הן טבעיות ומשוחררות. אני יוצר בעדינות טבעות קטנטנות או 'גלים' על פני הכלי, כרס שמנמנה פה, פיה צרה ומוארכת שם. התנועה מורגשת מאוד בתוך החומר, וברגע שהוא נשרף, אפשר לראות את טביעות האצבע ושריטת הציפורן פה ושם. הכלים לא עוברים גימור מהוקצע, ועוברים זיגוג באבקת זכוכית מעורבת במתכות וצובענים (פיגמנטים שונים) במינון נמוך מאוד. 

הכלים לא מושלמים, ובזה טמון חלק מהיופי שלהם. כמו כל הסדרות שלי, גם הפריטים בסדרת וואבי סאבי מתכתבים זה עם זה ומשלימים האחד את השני על המדף.

את פלטת הצבעים בחרתי מתוך נקודת המוצא לקולקציה כולה, והיא צבע החומר. חיפשתי צבעים ששייכים לממלכת הוואבי-סאבי במובהק, אבל לא רציתי שיהיו משעממים. יש מספיק כדים שחורים, חומים או אפורים בעולם. אז הכנסתי צבעים שדגמתי מאבנים וסלעים שמצאתי וסחבתי אל הסטודיו, רקחתי מתכונים לגלזורות ברמות שקיפות שונות, שיחקתי עם הברק – יותר מבריק, פחות מבריק – עד שהגעתי לשילוב המושלם בין טקסטורה, צבע וצורה.

הצבעים עשירים מאוד: לא תאמינו כמה אפשר להוציא מפלטה כל כך מוגבלת ובו בזמן – אינסופית כמעט. גוונים נפלאים של חום ענברי, משיכות מכחול באפור-כחלחל או כחול-אפרפר, תלוי את מי שואלים. על דפנות הכלי רואים את תנועת האובניים, משום שהוא לא עבר החלקה או טשטוש, תהליך העבודה ברור ומובחן. ההיסטוריה של הכלי הזה, והדרך שבה הוא בא לעולם, ניכרים על פני השטח שלו. איזה יופי של מטאפורה, הא?

קולקציות נוספות

בוהו פוראבר

סדרת ארגטלים, עציצים וכלי נוי נוטפי שיק בוהמייני, אקלקטי ומשמח

דה בלוז

סדרה שנולדה מהחיפוש אחר הכחול המושלם

ישראלינה

סדרת נוסטלגית בהשראת כלי הקרמיקה של "בית היוצר" עם טוויסט מודרני

עבודות למכירה מהקולקציה

כל העבודות בקולקציה זו נמכרו.

    ×

    עגלת קניות

    WhatsApp chat